Poměr: 1 masitá husa, sůl, kmín, 5 jablek a voda nebo vývar.
Postup: Dobře očištěnou, osekanou, vykuchanou husu důkladně omyjeme, uvnitř a na povrchu osolíme, pokmínujeme, dutinu břišní vyplníme omytými neoloupanými jablky a břišní otvor zašijeme nebo zašpejlíme. Pak dáme husu do pekáče, podlijeme ji trochou vývaru nebo horké vody, přiklopíme a nejdříve ji po obou stranách asi 1 ½ hodiny dusíme. Pak ji teprve nezakrytou v troubě zvolna pečeme, nejdříve prsy dolů. Při pečení husu občas poléváme vypečenou šťávou a podle potřeby přiléváme ke šťávě vývar.
(Při pečení husu propichujeme občas vidličkou, ale jenom mělce do tučných částí, aby se sádlo snadněji vypékalo. Propichujeme-li hluboko do masa, vytéká i šťáva, která se spaluje a husa černá. Vypečené sádlo opatrně naběračkou sbíráme.)
Když je husa na hřbetě již dosti červená, obrátíme ji a dopečeme prudce v hodně horké troubě, abychom dosáhli křupavé kůrky. Celkové tepelná úprava husy, tj. dušení a pečení trvá průměrně 3 hodiny. Upečenou husu dáme na prkénko, jablka vyjmeme a husu nasekáme na porce. Ze šťávy sebereme přebytečný tuk a je-li jí málo, přilijeme k ní trochu vývaru a krátce povaříme. Porce husy upravíme na mísu a připravenou šťávou je přelijeme.
Poznámka: Jablka vkládáme do husy nejen proto, aby se břicho nepropadávalo, ale také proto, že aromatická vůně slupek působí na chuť husího masa. Upečená jablka můžeme prolisovat, pokapat citrónovou šťávou, nepatrně přisladit a podávat jako přílohu k huse.
Pečeme-li mladou husu, nepodléváme ji vodou, ani ji předem nedusíme, ale pečeme ji přímo. Protože nebývá tučná, pečeme ji na másle nebo sádle.
Podáváme jako hlavní chod.
Příloha: Opečené brambory, houskové nebo bramborové knedlíky, dušené bílé nebo červené zelí, popř. salát ze syrové zeleniny nebo kompot.
Pro 12 až 16 osob.
Úprava trvá 3 hodiny.
Zanechat komentář