Velmi pěknou a přitom jednoduchou ozdobou je tzv. „ozdobné bodlo“, kterého se používá k výzdobě studených a teplých mis, sestavených z masa, drůbeže nebo ze zvěřiny. Bodlo může být ze silnějšího drátu, zhotoveného z nerezavějící oceli, který je na jednom konci zašpičatělý a na druhém konci zatočený do kroužku nebo jinak tvarovaný. Bývá i stříbrný, formovaný do různých podob, např. meče apod.
Bodlo zdobíme malým tvrdým rajčetem, paprikou, ředkvičkou, kyselou okurkou, dílci z citrónů a pomerančů, dušenými žampióny, v octě nakládanými hříbečky, lanýži, srdíčky hlávkových salátů, vařenými vejci, olivami, slaninou apod.
Několik vzorů vkusného a snadného zhotovení ozdob na bodlo:
I. Na bodlo nejdříve napíchneme oloupanou ředkvičku, potom jedno menší tvrdé rajče a nakonec opět ředkvičku. Bodlo zapíchneme do masa, upraveného na míse.
II. Z větší tvrdé kyselé okurky a ze slaniny si nakrájíme proužky asi 2 cm široké, 12 cm dlouhé a 2 mm silné. Položíme je na sebe, šroubovitě je skroutíme a napíchneme na bodlo. Zdobíme tak vepřovou pečínku, nadívaný vepřový bůček, sekanou pečeni atd.
III. Na vejci uvařeném natvrdo uděláme kolem středu asi 2 cm široký a půl centimetru hluboký výřez a naplníme ho kaviárem. Takto upravené vejce napíchneme na bodlo a zdobíme jím rostbíf, pečenou svíčkovou apod.
IV. Z menšího pomeranče si vyřízneme hvězdici (viz recept 28). Na bodlo napíchneme jednu větší odpeckovanou třešni, potom hvězdici z pomeranče a ozdobíme tím srnčí hřbet.
V. Na bodlo napíchneme tulipánky z ředkviček (viz recept č. 12) a pak srdíčko z hlávkového salátu. Zdobíme tak různé pečeně a galantinky.
Kromě obvyklých bodel používá se ještě malých bodýlek, zhotovených z kovu nebo z umělé hmoty různě barevné, opatřených mnohdy na jednom konci vkusnou ozdobou. Tato malá bodýlka se zvlášť vhodně uplatňují při úpravě malých speciálních chlebíčků, přičemž účelně nahrazují používaná párátka.
Zanechat komentář