Jednou z důležitých podmínek zdravé výživy je zdravotní nezávadnost potravin. Nevhodným uložením můžeme poškodit i potraviny čerstvé. Prvním předpokladem pro správné uložení potravin je chladná, snadno větratelná spíž s oknem chráněným proti hmyzu. Dalším nezbytným doplňkem moderní a hygienicky vedené kuchyně je chladnička. Nemáme-li chladničku, přechováváme všechny čerstvé potraviny jen co nejkratší dobu.
Nejrychleji podléhají zkáze ryby. Hlavně ryby zmrazené musíme hned po rozmrazení upravit teplem. Maso nenecháváme v papíře, vybalíme je a uložíme v nádobě s poklicí do chladna. Nikdy je nemyjeme před uložením, neboť omyté maso podléhá rychleji zkáze. Zvláštní opatrnosti vyžadují masové konzervy. Po otevření se musejí ještě týž den spotřebovat.
Mléko nenecháváme v láhvi a nestavíme je na okno ani v zimě, protože světlo urychluje rozklad mléčného tuku a poškozuje vitamíny. Mléko ihned přelijeme do hrnku určeného jen pro ně a buď je uložíme v chladničce, nebo svaříme. Mléko určené ke zkysání přelijeme rovněž do hrnku, přidáme kůrku chleba (urychluje kysání) a uložíme v teplé místnosti.
Sýry chráníme poklopem. Měkké spotřebujeme rychleji a tvrdé zabalíme do čistého navlhčeného plátýnka, aby neokoraly.
Tuky se rozkládají hlavně působením tepla a světla a kyslíku ze vzduchu. Proto máslo ukládáme v chladničce, nebo jej zabalíme do Alobalu a dáme do chladu.
Mouku a mlýnské výrobky ve větším množství v domácnosti většinou neskladujeme, neboť máme možnost nakoupit snadno čerstvé zboží. Malou příruční zásobu, obvykle po jednom kilogramu, uložíme v suché, větrané spíži.
Brambory ukládáme ve sklepě do podložených, dobře větratelných beden. Chceme-li je mít ve spíži při ruce, uložíme je v košíčku a chráníme proti světlu, aby neklíčily.
Potraviny, které nepotřebují zvláštní chlad, ukládáme v kuchyňských skříních.
Zanechat komentář